Masz pytania? Zadzwoń!

 570-235-015 LUB NAPISZ SKLEP@SOOLIDO.PL

Promocje
Ława kawowa prostokątna Forest
Ława kawowa prostokątna Forest

2 237,00 zł

Cena regularna: 2 355,00 zł

Najniższa cena: 2 355,00 zł
szt.
Półka duża Forest naturalny dąb
Półka duża Forest naturalny dąb

1 265,40 zł

Cena regularna: 1 332,00 zł

Najniższa cena: 984,00 zł
szt.
Witryna dębowa Como 1
Witryna dębowa Como 1

2 114,00 zł

Cena regularna: 2 349,00 zł

Najniższa cena: 2 349,00 zł
szt.
Mała komoda TV Forest
Mała komoda TV Forest

3 783,00 zł

Cena regularna: 3 982,00 zł

Najniższa cena: 2 955,00 zł
szt.
Krzesło dębowe Simo
Krzesło dębowe Simo

542,00 zł

Cena regularna: 570,00 zł

Najniższa cena: 542,00 zł
szt.
Duża komoda Forest dąb naturalny
Duża komoda Forest dąb naturalny

5 747,00 zł

Cena regularna: 6 049,00 zł

Najniższa cena: 5 345,00 zł
szt.
Produkt dnia
Szafka dębowa TV 1 Como
Szafka dębowa TV 1 Como

1 493,00 zł

Cena regularna: 1 659,00 zł

Najniższa cena: 1 659,00 zł
szt.
Witryna dębowa Como 1
Witryna dębowa Como 1

2 114,00 zł

Cena regularna: 2 349,00 zł

Najniższa cena: 2 349,00 zł
szt.
Regał dębowy Como
Regał dębowy Como

1 448,00 zł

Cena regularna: 1 609,00 zł

Najniższa cena: 1 609,00 zł
szt.
Łóżko dębowe FLOW 200x200
Łóżko dębowe FLOW 200x200

2 399,00 zł

szt.
Witryna wąska 1 Loft dąb dziki
Witryna wąska 1 Loft dąb dziki

2 199,00 zł

szt.
Witryna 2 Loft dąb dziki
Witryna 2 Loft dąb dziki

2 099,00 zł

szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zalety sęków i naturalnych słoi w meblach dębowych
Zalety sęków i naturalnych słoi w meblach dębowych

Słoje, sęki, bruzdy w drewnie są rzeczą nieodzowną. Mało jest drzew, które nie posiadają sęków. Wielu ludzi uważa, że sęki, które często widoczne są w strukturze mebli są wielką wadą.  Tymczasem sprawa nie jest tak prosta jak wielu z nas myśli. Wszystko bowiem zależy od rodzaju drewna.

Niewątpliwie jedną z największych zalet są walory estetyczne mebli drewnianych posiadających sęki. Najpiękniej uwidaczniają się one na dużych płaskich powierzchniach, jaką niewątpliwie są blaty stołów. Sęki często są ciemniejsze niż otaczające je drewno, kontrastują z nim, tworząc ciekawe wzory. Specjalnie zaprawione sęki są ozdobą mebli z drewna, które dzięki nim zyskują na niepowtarzalności. Często wykorzystywane jest to przez producentów mebli. Wielu zatem specjalnie wybiera te rodzaje stołów drewnianych, które właśnie posiadają zdrowe skupiska sęków.  W przypadku dużych grup małych sęków w drewnie drzew takich jak dąb różyczkowy lub wiąz oczkowy wpływają one na handlową wartość drewna – dzięki nim struktura jest barwniejsza i przyciąga uwagę. Ten sam surowiec jest wykorzystywany do tworzenia instrumentów muzycznych. Dąb dziki, który został użyty do produkcji naszych drewnianych stołów nie jest aż tak bogaty w sęki, ale wzbogacają one oryginalność naszych mebli.

To bowiem właśnie sęki, łuki, wygięcia są najbardziej atrakcyjne do oglądania, gdy słoje drewna oplatają sęki tworząc przeróżne wzory. Często nawet do 90 stopni nachylają się słoje drewna chcąc ominąć sęki. Dokładnie to jest powodem, że wielu klientów wybiera właśnie meble dębowe.

Co więcej sęki utrudniają również rozłupywanie drewna czyniąc go bardziej wytrzymałym. To pierwsza oznaka, że sęk może mieć również pozytywny wpływ na drewno. Należy pamiętać, że sęki mają w różnym stopniu wpływ na wytrzymałość drewna. Zależy ona bowiem od ich położenia, wielkości, liczby i stanu. W naszych dębowych meblach sęki są zaprawiane specjalnie. Nie mniej jednak niewielu z nas wie, że istnieją różne rodzaje sęków.

Czym zatem jest sęk? Sęki drzewne są całkowicie naturalnym wskaźnikiem procesu wzrostu drewna. Sęki to pozostałości po gałęziach, które wrastały w pień drzewa. Powstają w ciągu całego jego życia. W drewnie okrągłym rozróżniamy sęki widoczne oraz sęki niewidoczne, inaczej zarośnięte (ślepe). Części sęków nie widać z wierzchu, a powstają przez zarastanie drewnem dolnych warstw gałęzi, które naturalnie obumierają, kiedy drzewo rośnie. Deformacje kory, guzy, zwane są brewkami lub różami. Róża jest kolistym i promieniowym zmarszczeniem kory. W przeciwieństwie do guza skrywa głęboko ukryty sęk. Róże występują u dębów i sosny, które posiadają grubą korę.

Martwe sęki przy złej obróbce drewna wysuszają się, kurczą i wypadają. Jeśli jednak tak jak nasi producenci, zachowacie na jak najwyższym poziomie wskaźnik wilgoci przed obróbką, mniej martwych sęków wypadnie i końcowa zawartość wilgoci (MC) tarcicy zostanie utrzymana.

Sęki klasyfikowane są według wielkości, formy, solidności i twardości. Wszystko zależy od rodzaju sęka i tego czy jest zdrowy.

A zatem pamiętajmy by przed zakupem dębowego stołu, regału czy komody lub łóżka brać pod uwagę, że drewno ma swoje wady i zalety. Myśląc o wadach drewna nie patrzmy na sęki jako wadę. Nie ma bowiem drzew bez sęków. Czasem występują one w podziale wad drewna tuż obok: pęknięć, wad kształtu i budowy, zgnilizny, uszkodzeń mechanicznych oraz zabarwień. Jednak należy się głębiej zastanowić nad wyborem rodzaju drewna. W niektórych przypadkach należy zakwalifikować sęki jako zalety drewna, a w przypadku dębu i wiązu im więcej ich tym lepiej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl